Upraszczanie życia – ks. Dariusz Zuber

II Niedziela Adwentu

LEKCJA ST Księga Izajasza 40,1-11

LEKCJA NT 2 List Piotra 3,8-15

HYMN z Taize: Pokój, pokój, pokój

EWANGELIA Marka 1,1-8 kazanie:

ks. Dariusz Zuber

Otaczające nas dziś rzeczy, przedmioty są są coraz bardziej skomplikowane (telefon, golarka, lodówka, pralka, samochód…) W tym kontekście rzeczy proste nie podobają nam się, ponieważ wydają się przestarzałe i kiepskie – nie są tak dobre do używania. Pomyśl jak dokończyłbyś zdanie. Nie wyobrażam sobie życia bez… Ewangelia zachęca nas do tego, aby spróbować uprościć swoje życie. Czyli zatrzymać się, postarać się o znalezienie dystansu do naszych problemów, wyzwań. Nauczyć się uważności. Choćby delektowania się chwilą z najbliższymi, jak zwyczajnie jedzenie bez patrzenia w ekran telewizora czy telefonu. Czy praktykowanie prostych słów przepraszam, proszę i dziękuję, które jak się często okazuje są prostym rozwiązaniem naszych sporów, konfliktów. Wezwanie do prostoty do również wezwanie do zastanowienia się nad tym co jest dla nas najważniejsze.

Wyzwania czy problemy lub doświadczenia graniczne (ciężka choroba, śmierć najbliższych, kryzysy) podpowiadają nam często, co jest najważniejsze. Takie sytuacje upraszczają nasze życiowe decyzje (Umierające osoby pytanie o to, co by zmienili w swoim życiu odpowiadały, że skupili by się na spełnianiu własnych marzeń a nie innych oczekiwań i poświęcały by więcej czasu bliskim).

Einsteinowi przypisywane są słowa: Bóg ma upodobanie w tym by pisać prosto na krzywych liniach ludzkiego życia. W naszych pokrzywionych, poplątanych sytuacjach jest proste rozwiązanie, którym jest Bóg, Jezus.