Zobacz reportaże telewizyjne o naszej parafii:
Chrzest w tradycji metodystycznej – program na temat znaczenia i teologii Chrztu Św. w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym (program został nagrany w naszych parafiach w Ełku i Starych Juchach w lutym 2022)
Wiara widziana oczami dziecka – reportaż na temat wiary przeżywanej przez dzieci (nagrany w Parafii w Ełku i Starych Juchach w czerwcu 2022)
Co dajesz bliźnim? – program na temat działalności społecznej naszej parafii
Wyjście ze świata iluzji – program na temat współorganizowanych przez naszą parafię turnusów terapeutycznych dla osób uzależnionych
Metodystyczny Ełk – program przedstawiający naszą parafię, jej historię i działalność
W każdą niedzielę i święta o godz. 10.00 na Facebooku nasza parafia przeprowadza transmisję nabożeństwa. Zapraszamy na Facebookowy profil naszej parafii
Tutaj możesz zobaczyć archiwalne transmisje nabożeństw.
Czy każdy może przyjść na nabożeństwo metodystyczne?
Tak. Nabożeństwa mają charakter otwarty i niezobowiązujący do niczego.
Czy metodyści chrzczą ponownie?
Nie, uznajemy za ważny chrzest udzielony w innych Kościołach.
Czy duchownych metodystycznych obowiązuje celibat?
Nie obowiązuje.
Jakie są charakterystyczne cechy wyróżniające metodyzm?
Przesłanie metodyzmu można podsumować w następujący sposób:
Wszyscy ludzie potrzebują zbawienia!
Wszyscy ludzie mogą być zbawieni!
Wszyscy ludzie mogą być pewni swego zbawienia!
Wszyscy ludzie mogą być zbawieni całkowicie! (całkowicie przemienieni łaską Bożą)
Kto może zostać członkiem Kościoła Metodystycznego?
Każdy człowiek, który wyznaje Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Przyjęcie do Kościoła następuje przez wyznanie wiary i modlitwę.
Jak często sprawowana jest Komunia Św. i kto może do niej przystąpić?
Zazwyczaj dwa razy w miesiącu. Przystąpić może do niej każdy chrześcijanin, który żałuje za swoje grzechy i pragnie prowadzić życie zgodne ze Słowem Bożym.
Jak liczny jest Kościół Metodystyczny ?
Na świecie 70 milionów, w Polsce ponad 4 tysiące.
Od kiedy Kościół istnieje w Polsce?
Pierwsze parafie (zbory) tradycji metodystycznej na ziemiach polskich powstały już pod koniec XIX wieku, głównie na Pomorzu (Gdańsk, Grudziądz, Chodzież) oraz na Śląsku (Wrocław). W 1921 roku na terenie całej Polski rozpoczął działalność Południowy Episkopalny Kościół Metodystyczny i od tego momentu liczy się czas polskiego metodyzmu.
Jak wygląda nabożeństwo metodystyczne?
Metodyści gromadzą się na nabożeństwa w niedzielę. Oprócz śpiewu, modlitw indywidualnych i powszechnych, słuchają Słowa Bożego, zarówno czytanego z Biblii jak i głoszonego w kazaniach. Forma nabożeństwa jest prosta, czasami spontaniczna, nawiązująca do wczesnochrześcijańskich nabożeństw.
Jak wygląda świątynia metodystyczna?
Wystrój kaplic i kościołów jest skromny (krzyż, stół z otwartą Biblią, kazalnica, ławki, instrument muzyczny). W kaplicach nie umieszcza się obrazów ani rzeźb, ponieważ byłoby to niezgodne z drugim przykazaniem biblijnego dekalogu (Wj 20,4-6).
Czy ślub udzielony w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym ma skutki cywilno-prawne?
Tak. Małżeństwo zawarte w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym może mieć status ślubu cywilnego (tzw. Ślub Konkordatowy).
Prawo Wewnętrzne Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego wypowiada się w tej sprawie następująco:
VII. ŚLUBY KOŚCIELNE
ARTYKUŁ 72.
- W Kościele Ewangelicko-Metodystycznym udziela się ślubów kościelnych osobom, które zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami państwowymi są stanu wolnego i różnej płci.
- Związek małżeński zawarty w Kościele wywołuje skutek cywilny.
- Osobą upoważnioną do przyjmowania oświadczenia woli o zawarciu związku małżeńskiego jest pastor parafii.
ARTYKUŁ 73.
- Zamiar zawarcia związku małżeńskiego wywołującego skutek cywilny nupturienci zgłaszają pastorowi parafii co najmniej 1 miesiąc przed terminem jego zawarcia.
- Do zgłoszenia należy dołączyć zaświadczenie Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego.
- Duchowny udzielający ślubu odnotowuje akt zawarcia związku małżeńskiego w parafialnym rejestrze zawartych związków małżeńskich.
ARTYKUŁ 74
- Kościelną formułą zawarcia związku małżeńskiego wywołującego skutek cywilny jest zgodne oświadczenie woli nupturientów wypowiedziane przed duchownym w obecności świadków.
- Uroczystą formułą zawarcia związku małżeńskiego są wypowiedziane przez każdego z nupturientów następujące słowa formuły ślubnej: Ja (imię kobiety lub mężczyzny) biorę sobie ciebie za męża/żonę i ślubuję nie opuścić cię ani w dobrym ani w złym, ani w bogactwie ani w ubóstwie, ani w zdrowiu ani w chorobie, ale przyrzekam kochać cię i szanować aż do czasu, kiedy Bogu Najwyższemu upodoba się rozłączyć nas i aż dotąd ślubuję ci wierność.
ARTYKUŁ 75.
Fakt zawarcia związku małżeńskiego ze skutkiem cywilnym pastor parafii zgłasza w Urzędzie Stanu Cywilnego w terminie do 5 dni.
ARTYKUŁ 76.
W szczególnych przypadkach dopuszczalne jest zawarcie związku małżeńskiego przed urzędnikiem Urzędu Stanu Cywilnego, a następnie pobłogosławienie go przez duchownego.
Czy Kościół Ewangelicko-Metodystyczny uznaje święta jak: Boże Narodzenie i Wielkanoc?
Tak.
Czy można usłyszeć nabożeństwa metodystyczne w radiu?
Tak. Kilka razy w roku w 2 Programie Polskiego Radia w niedzielę o godz.8.00. Również w 2 Programie Telewizji Polskiej kilka razy w roku nadawane są reportaże przygotowane przez KEM.
Gdzie Kościół Ewangelicko-Metodystyczny kształci kandydatów na duchownych?
Kościół kształci przyszłych duchownych we własnym Wyższym Seminarium Teologicznym im. Jana Łaskiego w Warszawie (3 – letnie studia licencjackie) lub na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (5 -letnie studia magisterskie).
Czy tylko wykształceni duchowni mogą wygłaszać kazania?
Nie, także kaznodzieje miejscowi wybierani przez lokalną parafię.